Nawigacja

 

 

„Mały ornitolog”

Warmińsko – Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej ogłosił pierwszą edycję konkursu wojewódzkiego pod tytułem ,,Mały ornitolog”. Zgodnie z wymogami organizatora uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w spacerach podczas których obserwowali najczęściej spotykane ptaki, zdobywali o nich wiadomości, wykonywali prace plastyczne i redagowali notatki z odbytych wyjść. Efekt pracy całego zespołu klasowego przedstawia prezentacja zamieszczona poniżej. 

Maly_ornitolog.pptx

 


Zdrowo i kolorowo

Wszyscy wiedzą, że już od najmłodszych lat należy uczyć dzieci podstaw zdrowego odżywiania się, dlatego w oddziale przedszkolnym  dzieci poznawały zasady właściwego żywienia. Podczas zajęć  uczyły się jakie pokarmy są zdrowe, i że należy jeść ich dużo, a jakich powinny unikać i dlaczego. Pod czujnym okiem wychowawczyni wykonywały również plakaty informujące o zdrowych składnikach codziennej diety opierając się na piramidzie pokarmowej, którą komponowały  samodzielnie. Był to bardzo zdrowo i ciekawie spędzony czas.

Fotorelacja

 


 

,,Trzy moce”

W ramach współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego w Jerzwałdzie każdy uczeń z  klas 0 – III otrzymał wspaniałą książkę Ewy Romanow-Pękal pt. ,,Trzy moce”. To publikacja wydana w ramach projektu ,,Myśl i działaj EKOlogicznie – SegregujeMY” opowiadająca o przygodach Mikołaja i Pawełka, którzy za uratowanie życia starej lipie otrzymali od drzewa trzy moce. Podróżowanie samolotem, przeniesienie się w czasie nawet do czasów dinozaurów i rozumienie mowy zwierząt pozwoliły na przeżycie wspaniałych przygód.  Wspólnie przeczytana książka pokazała dzieciom,  jakie znaczenie dla przyrody ma segregacja odpadów, recykling i ich kompostowanie, a pozostawianie śmieci w lesie lub stawie stanowi zagrożenie dla roślin i zwierząt. Swoje wrażenia dzieci uwieczniły w pracach plastycznych na temat wysłuchanych przygód chłopców.

Fotorelacja

 


Wiosna tuż, tuż…

Przyroda niedługo obudzi się do życia. Mimo, że kwiaty w klasie jeszcze  śpią, to nadszedł już czas zadbania o ich przyrost i przyszłe kwitnienie. O większe doniczki i świeżą  glebę dla swoich roślinek postarali się uczniowie klasy I. Słuchając wskazówek i rad nauczycielki przesadzili kwiaty, oczyścili listki z kurzu. Teraz kwiaty będą mogły rosnąć sobie w lepszych warunkach.

Taka lekcja była  okazją do zatroszczenia się o wygląd klasy. Dzieci postanowiły także założyć ogródek na parapecie okna. Samodzielnie posiały rzeżuchę i zasadziły cebulkę na szczypiorek. Kiedy warzywa już urosną, zrobią z nich zdrowe kanapki. Mniam, mniam.

Fotorelacja


,,Zielona Flaga” po raz trzeci?

Taki właśnie zamiar zdobycia międzynarodowego certyfikatu mamy także w tym roku szkolnym. Do pracy z energią  ruszyli starsi uczniowie, rozpoczynając od przeprowadzenia AUDYTU POCZĄTKOWEGO. W klasach młodszych odbyły się zajęcia z pracownikiem Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego w Jerzwałdzie panią Alą Rodziewicz na temat: ,,Ptaki zimą”. Dzieci odróżniały ptaki odlatujące na zimę od tych, które u nas pozostają lub przylatują do naszego kraju na zimę. Rozpoznawały  wiele gatunków,  świetnie się przy tym bawiąc. Dowiedziały się czym się żywią i jak dokarmiać te, które zostają u nas na zimę. Były to bardzo kształcące zajęcia.

Audyt szkoły

Fotorelacja


Ryby naszych wód

Uczniowie klasy III przygotowują się do Gminnego Konkursu Przyrodniczo-Ekologicznego pod hasłem ,,Ryby naszych wód”. Informacje na  temat tych zwierząt żyjących w  bliskich nam jeziorach, o których na ogół niewiele wiemy uczniowie zdobywają przede wszystkim w czasie zajęć prowadzonych przez pracownika Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego w Jerzwałdzie. Bardzo ciekawy i przystępny sposób przedstawienia ryb wsparty jest prezentacją multimedialną. To cenna wiedza, ponieważ dotyczy zwierząt  żyjących w naszym środowisku

Fotorelacja


Oznaki wiosny

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia po długiej zimie. Małe dzieci nie zawsze zwracają uwagę na oznaki tej pięknej pory roku, dlatego na prośbę nauczycieli naszej szkoły, pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego w Jerzwałdzie, pani Ala Rodziewicz przeprowadziła zajęcia dla klas 0, I, II podczas których prezentowała najbardziej widoczne oznaki wiosny. Dzieci spotykają się z nimi na co dzień, ale nie zawsze je dostrzegają. Pojawiające się rośliny, ich kwitnienie, przyloty ptaków, budzenie się zwierząt zasypiających na zimę to bardzo ważne elementy nadchodzącej wiosny. Zagadnienia  te były omawiane, dzieci prowadziły obserwacje  rozwijających się roślin, oglądały prezentację multimedialną. Dzięki  zajęciom uczniowie  poznawali cyklicznie następujące po sobie zmiany w przyrodzie,  przyczyniając  się do zrozumienia otaczającego świata.

Fotorelacja


Na tropie odnawialnych źródeł energii

Na tropie odnawialnych źródeł energii znalazły się nasze przedszkolaki.  Podczas zajęć poznawały  źródła  energii, które nie powodują zanieczyszczeń środowiska. Kolorowały obrazki przedstawiające wiatraki i panele słoneczne.  Wykorzystując wiatraczki próbowały sprawdzić, czy wiatr wytworzy na tyle dużą siłę, aby zaświeciła się w nich żaróweczka.  Świetnie się bawiły, a jednocześnie uczyły się nowych rzeczy.

Fotorelacja


Ogródek

Wiosna zagościła już wszędzie. Trafiła także do szkolnego ogródka, w którym czas zasiać warzywa . Przedszkolaki postanowiły zagospodarować jedną z grządek i samodzielnie posiać rzodkiewkę i sałatę. Kiedy roślinki urosną, przygotują z nich wspaniałe kanapki pełne witamin.

Fotorelacja


Pszczoła w środowisku i życiu człowieka

Pszczelarze Rejonowego Koła w Iławie na zlecenie Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie ogłosili Wojewódzki Konkurs Plastyczny dla uczniów ,,Pszczoła w środowisku i życiu człowieka”. Aby  przybliżyć  zasady  funkcjonowania rodzin pszczelich w przyrodzie najpierw przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne z dziećmi  z oddziału przedszkolnego. Maluchy oprócz informacji  o życiu pszczół podawanych przez nauczyciela mogły praktycznie wykorzystać sprzęt użyczony od zaprzyjaźnionego pszczelarza, przejrzeć literaturę fachową i poznać podstawowe elementy wyposażenia ula. Atrakcją była degustacja  produktu wytwarzanego przez pszczoły – miodu. Był bardzo smacznym dodatkiem do zajęć. Potem wszyscy przystąpili do wykonywania prac plastycznych, z których część została przekazana na konkurs do Iławskiego Centrum Kultury. 

Fotorelacja


Ogródek na parapecie 

Zakładanie  na parapecie okna ogródka, w którym rosną warzywa jest sposobem na smaczniejsze i zdrowsze śniadanie zjadane w szkole wzbogacone o witaminy. Rzeżucha rosnąca w talerzyku na wacie ma ostry, orzeźwiający smak. Jako jedna z niewielu roślin zawiera duże ilości łatwo przyswajalnego jodu. Jest cennym źródłem żelaza, siarki, wapnia i witamin – C, A, B3, PP, i E. Najlepiej zjadać ją na surowo – na kanapkach i w surówkach. Natomiast szczypiorek wyrastający z cebuli pobudza apetyt, ułatwia trawienie. Zawiera on karoten, kwas foliowy, witaminy C, B1, B2, a także potas, sód, wapń, magnez, fosfor, kwas krzemowy i chlor. Kanapka z rzeżuchą lub szczypiorkiem to dodatkowe witaminy dostarczone naszemu organizmowi. Wiedzą o tym najmłodsi uczniowie naszej szkoły, którzy   sami  te roślinki sieją i  pielęgnują, a gdy urosną z chęcią je zjadają. Znają ich wartość i rolę jaką spełniają dla zdrowia. 

Fotorelacja


Konkurs ,,Nasze ptaki”

W ramach działań podejmowanych w Programie Szkoły dla Ekorozwoju uczniowie klas 0 – III wzięli udział w wojewódzkim konkursie „Nasze ptaki” adresowanym do dzieci w wieku przedszkolnym, klas I-III szkoły podstawowej organizowanym przez Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Planując zajęcia o ptakach dla tej grupy uczniów pierwszym etapem przygotowań było uczestniczenie w szkoleniu pt. ,, Ptaki w edukacji wczesnoszkolnej” zorganizowanym przez Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie. Otrzymane materiały edukacyjne – scenariusze zajęć PTAKI W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ ułatwiły ich przeprowadzenie. Zawarte w nich tematy: ,,Wśród ptaków łąk i pól” oraz ,,Echo wieści niesie o ptakach żyjących w parku i w lesie” umożliwiły poznanie ptaków z tych środowisk. Wielką pomocą były ilustracje zawarte w tym pakiecie. Podczas zajęć dzieci opisywały wielkość, kolor i budowę ptaków, sposób odżywiania się. Słuchały ich głosów z płyty tego zestawu. Wiele radości sprawiło układanie puzzli z obrazkami znanych im ptaków. Swoje umiejętności ćwiczyły także podczas kolorowania obrazków z ptakami.

Kolejną okazją do poznania zwierząt, a szczególnie ptaków tym razem zimujących w Polsce było spotkanie z pracownikiem Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego w Jerzwałdzie, panią Alą Rodziewicz, która przyjechała do naszej szkoły z prezentacją multimedialną o zwierzętach spędzających zimę w naszym kraju. Były to bardzo ciekawe zajęcia dzięki m.in. atrakcyjnym zabawom dydaktycznym. Wiadomości o ptakach dzieci poznawały  w atmosferze zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. W zajęciach brali udział uczniowie klas 0 – III podzieleni na dwie grupy. Była to okazja do rozpoczęcia akcji zbierania karmy dla ptaków i dokarmiania ich w karmnikach rozmieszczonych wokół szkoły. Na zakończenie cyklu zajęć dzieci postanowiły przygotować choinkę udekorowaną karmą dla różnych gatunków ptaków. 

Zdjęcia


AUDYT POCZĄTKOWY

To już kolejny rok uczestnictwa Zespołu Szkół w Dobrzykach w Programie Szkoły dla Ekorozwoju. Po

wcześniejszych osiągnięciach nagrodzonych certyfikatem I stopnia  - Lokalne Centrum Aktywności 

Ekologicznej i ubiegłorocznym uzyskaniu eko – certyfikatu II stopnia Zielona Flaga także  w tym roku 

będziemy ubiegać się o międzynarodowy certyfikat Zielonej Flagi. Zgodnie z regulaminem  szkoła 

została zarejestrowana w Programie, a następnie przeprowadzony został audyt początkowy. Jego 

wyniki prezentują przedszkolaki na załączonych zdjęciach.

Zdjęcia

audyt_przedszkola_sp_1-3__2014


 

Uczniowie klas I – III Zespołu Szkół w Dobrzykach przeprowadzili Audyt ekologiczny szkoły. Zawiera on informacje na temat śmieci i śmiecenia w szkole,  odpadów, energii, wody, transportu i aktywności, zdrowej żywności w szkole i zielonych terenów przyszkolnych. Zgodnie z regulaminem Programu Szkoły dla Ekorozwoju zostaje udostępniony na stronie szkoły i gazetce ściennej na korytarzu zawierającej informacje o działaniach w ramach Programu SdE.

Zdjęcia

AUDYT


Zima to czas do którego rośliny i zwierzęta muszą odpowiednio  przygotować się. Zasypianie, odloty i przyloty, a także gromadzenie zapasów są sposobem na przetrwanie tego okresu. O tym, jak otaczające nas organizmy spędzają zimę uczyły się dzieci z klas I, II i III podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych przez pracownika Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego  w Jerzwałdzie, panią Alę Rodziewicz. Rozmowa o ptakach i ssakach znanych uczniom z najbliższego im środowiska wsparta ciekawymi obrazami prezentującymi rodzaje przystosowań  była  możliwością do poszerzenia wiedzy przyrodniczej.  

Fotorelacja ze spotkania.


W związku z omawianiem zagadnień związanych z uprawą i spożywaniem warzyw i owoców uczniowie klasy III z wielką ochotą przyjęli propozycję wykonania surówek lub sałatek z warzyw i owoców. Przyniesienie potrzebnych produktów nie sprawiło problemów, ponieważ każdy wykonywał to, co lubił najbardziej. Praca odbywała się zgodnie z obowiązującymi zasadami higieny. Wspólne spożycie przygotowanych potraw sprawiło wielką przyjemność. Niektórym dzieciom udało się zaoszczędzić odrobinę dania do spróbowania dla rodziców w domu. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Nowa edycja Programu Szkoły dla Ekorozwoju w roku szkolnym 2013/2014 będzie przebiegała pod hasłem ,, Dobre Jedzenie w Mojej Szkole”. Zdrowe odżywianie się zależy od znajomości zasad przygotowywania posiłków, dlatego już od najmłodszych lat należy wykształcać u dzieci właściwe nawyki żywieniowe. Jest to jedno z wielu zadań jakimi zajmuje się szkoła. To miejsce, w którym uczniowie zdobywają wiedzę na temat sporządzania zdrowych posiłków, także poprzez działania. Pracę nad tym zagadnieniem rozpoczęły od układania rymowanek i wierszyków. Oto efekt pracy młodych poetów:

 

Szanuj zdrowie

Odżywiaj się zdrowo

więc posadź w ogrodzie sadzonkę nową.

Niech da owoców bez liku,

by z niej sok wypić w kielichu.

Zrób również dżemu miseczkę,

albo nałóż na twarz maseczkę.

Możesz wszystko uczynić,

miej wyobraźnię i chęć do czynu,

bo kiedy lenić się będziesz,

to ze sklepowej półki chemii dobędziesz.

Hubert Studnicki

 

Owoce

Smaczne są śliwki i jabłuszka

które wędrują z buzi do brzuszka.

Smaczne są i bardzo zdrowe

gruszeczki i jabłuszka surowe.

Michał Rolka

 

W kuchni

Piękna dynia, smaczna zdrowa,

taka duża i pomarańczowa.

Smaczne dania z niej zrobimy,

gdy do kuchni zaprosimy.

Aby dobrze smakowało

weźmy innych warzyw nie mało.

A na deser zaś owoce,

by spokojne były noce.

Amelia Krzemińska

 


          

Uczniowie Zespołu Szkół w Dobrzykach, którzy w latach 2010/2011 i 2011/2012 uzyskali dla szkoły certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej, w bieżącym roku szkolnym nadal realizują działania w ramach Szkól dla Ekorozwoju. Dzięki współpracy z Parkiem Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego w Jerzwałdzie odbyli bardzo ciekawe zajęcia na temat: WODA. Pani Alina Rodziewicz - pracownik Parku, w bardzo jasny i obrazowy sposób przedstawiła ogólne wiadomości dotyczące zasobów wody na Ziemi, jej występowanie i stany skupienia. Wspólnie z dziećmi ustaliła, jaką spełnia woda rolę dla ludzi w życiu codziennym.

Prezentujemy wiersze uczniów naszej szkoły na temat wody:

,,Woda”

Woda czysta dobra jest,

leci zawsze kiedy chcesz.

Rano, wieczór, we dnie, w nocy,

nawet czasem po północy.

Szybko cieknie zawsze też,

gdy do szkoły myjesz się.

Żeby wody nie zabrakło

to każdego do jej oszczędzania nakłoń.

Kran zakręcać zawsze masz,

nawet kiedy goni czas.

Każda kropla cenna jest,

jak wiosenny ciepły dzień.

To już koniec tego wiersza,

mam nadzieję, że zapamiętasz,

by uwielbiać kran zakręcać.

                Anita Dubanowska klasa II

 

,,Woda"

Woda to smak natury.

Woda to cud z góry.

Bardzo mi smakuje,

choć smaku jej nie czuję.

Bez niej nic by nie istniało,

więc zużywaj jej mało,

by nie zabrakło jej na świecie

wszyscy dobrze o tym wiecie.

                    Aleksandra Pyskir klasa III

 

Zajęcia na temat WODA przeprowadzone przez p. Alinę Rodziewicz


Uświadamianie dzieci o konieczności oszczędzania ograniczonych zasobów wody na Ziemi należy rozpocząć od najmłodszych lat, dlatego uczniowie klasy II postanowili zachęcać kolegów do dokładnego zakręcania kranów w szkole i w domu. Uzupełniając  poprzez naklejenie przy kranach brakujących w klasach i łazienkach ,,przypominaczy” zwrócili uwagę  na obowiązek ich porządnego zakręcania, ponieważ każda kropla niewykorzystanej wody to marnotrawstwo.

https://zsdobrzyki.edupage.org/photos/?gallery=129&photo=album


 Szkolna pielęgniarka, pani I. Jurkiewicz przeprowadziła pogadanki w klasie II i III na temat: ,,Rola wody w życiu człowieka” Były to zajęcia, w których zostały omówione różne aspekty wykorzystania wody przez ludzi np. do picia, przygotowania posiłków, w rolnictwie przy uprawie roślin i hodowli zwierząt i w przemyśle. Szczególną uwagę pani pielęgniarka zwróciła na używanie wody do utrzymania w czystości własnego ciała, w tym wytworzenia nawyku systematycznego szczotkowania zębów i mycia rąk. Podkreśliła także konieczność oszczędzania wody, aby starczyło jej dla wszystkich ludzi.

Spotkanie uczniów klasy II z panią pielęgniarką


 Dnia 29 kwietnia 2013 roku odbyło się spotkanie przedstawiciela parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego w Jerzwałdzie pani A. Rodziewicz z uczniami klasy III Szkoły Podstawowej. Wychowawczyni tej klasy zaprosiła pracownika Parku, by opowiedziała o jeziorach Pojezierza Iławskiego. Informacje te dzieci wykorzystają podczas Gminnego Konkursu Przyrodniczego dla klas III, który w tym roku odbywać się będzie pod hasłem ,,Jeziora wokół nas”.

      Fotorelacja ze spotkania uczniów z p. A. Rodziewicz


Podczas zajęć edukacyjnych uczniowie klasy II wykonywali doświadczenia z wykorzystaniem wody. Badali jej właściwości, a szczególnie rozpuszczalność innych substancji. Było to ciekawe wydarzenie, które zachęciło do własnych eksperymentów w domu.

  


 

 Bardzo kształcącym wydarzeniem była wycieczka klasy II i III Szkoły Podstawowej do ujęcia wody w Kupinie, z którego korzysta wielu mieszkańców gminy Zalewo. Pracownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zalewie bardzo dokładnie opowiedział o działaniu hydroforni, wielkich zbiornikach, silnikach i innych szczegółach.  Dzieci zadawały pytania i otrzymywały wyczerpujące odpowiedzi. W tym samym dniu uczniowie poznali także oczyszczalnię ścieków w Półwsi. Tu były zaskoczone wyglądem wody na poszczególnych etapach jej oczyszczania, a najbardziej jej czystością na końcu całego procesu. Duże wrażenie zrobiło komputerowe centrum kierowania siecią urządzeń działających w ramach oczyszczalni ścieków w Półwsi.  Poznanie pracy ludzi tak bardzo potrzebnej dla mieszkańców Zalewa i okolic było możliwe dzięki Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Zalewie, za co bardzo dziękują uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół w Dobrzykach. 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki fotorelacji z wycieczki.


 Wyjazd do szkółki leśnej w Białych Błotach należącej do Nadleśnictwa Susz był kolejnym spotkaniem z leśnikiem p. Piotrem Michałkowskim, który tradycyjnie już od wielu lat oprowadzał po szkółce i wyjaśniał tajemnice swojej pracy. Obserwowanie poletek z różnymi gatunkami drzewek  na kolejnych etapach rozwoju, próby rozpoznawania ich dało dzieciom wiele nowych doświadczeń.  Zobaczyły na czym polega opiekowanie się roślinami i jakie maszyny i urządzenia są przy tym potrzebne m.in. deszczownie nawadniające poletka. Po wyczerpującym  spacerze po lesie odbyła się duża chwila relaksu przy ognisku, na którym zostały upieczone pyszne kiełbaski. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Jednym z zadań zaplanowanych w Programie Szkoły dla Ekorozwoju w obszarze WODA było zapoznanie się uczniów z koniecznością oszczędzania wody i szerzenie tej wiedzy. Aby je zrealizować  dzieci klasy II odbyli zajęcia o wodzie, zrozumieli, że należy ją chronić i tą wiedzą postanowili się podzielić. Własnoręcznie wykonali ulotki na temat oszczędzania wody, a następnie roznosili je mieszkańcom Dobrzyk. Dużą satysfakcję dało im pokonywanie tremy i zdenerwowania, by zrealizować tak odpowiedzialne dla nich zadanie. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


 

Kontakt

  • Zespół Szkół w Dobrzykach
    Dobrzyki 25
    14-230 Zalewo
  • 0-89 758 - 36 - 23

Galeria zdjęć

liczba odwiedzin: 1150895