W związku z nowymi zasadami prowadzenia zajęć lekcyjnych od dnia 17.05.2021 r. opracowaliśmy na ten okres zestawy wskazówek dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Wszyscy musimy wykazać wiele cierplwości, empatii i wyrozumiałości dla siebie i innych.
WSKAZÓWKI - SUGESTIE DLA UCZNIÓW
Stwórz plan dnia – powrót do ławek szkolnych będzie wymagał od Ciebie przeorganizowania swojego dotychczasowego rytmu dnia. Warto zaplanować to wcześniej. Wyznaczenie rozkładu dnia da Ci większe poczucie kontroli i pozwoli zmniejszyć stres związany z tą zmianą.
Bądź wyrozumiały dla innych – pamiętaj, że każdy potrzebuje innego czasu, żeby przystosować się do zmian. Twoi rówieśnicy również mogą mieć gorsze dni, przeżywać trudne emocje lub mieć kłopoty w ponownym powrocie do nauki.
Zaakceptuj swoje emocje – to nic złego, że jesteś zły lub smutny. Przeżywanie tych emocji jest zupełnie naturalne, choć czasami bywa nieprzyjemne. Receptą na to może być na przykład rozmowa z bliska osobą.
Daj sobie czas – niepowodzenia są nieodłączną częścią naszego życia. Nie poddawaj się szybko w ich obliczu! Szukaj rozwiązań i stawiaj czoła przeciwieństwom. Pamiętaj, że niepowodzenia są również częścią składową sukcesu.
Skup się na pozytywach – czerp przyjemność z tych rzeczy za którymi jeszcze niedawno tęskniłeś podczas nauczania zdalnego. Spędzaj czas z rówieśnikami, wróć do swoich zainteresowań, które rozwijałeś podczas zajęć dodatkowych.
Proś o pomoc – nie wahaj się prosić o wsparcie innych osób, gdy sobie z czymś nie radzisz. Czasami już sama rozmowa z druga osobą pozwala spojrzeć na dany problem z innej perspektywy, a dzięki temu również poszukać możliwych rozwiązań.
„Nie bój się powrotu do szkoły. Pamiętaj nauczyciel to Twój przyjaciel”.
*(pierwszy tydzień bez sprawdzianów, odpytywania i zadań domowych)
Informację przygotował:
Pedagog szkolny -Ania Rachwał
WSKAZÓWKI - SUGESTIE DLA RODZICÓW
Drodzy rodzice!
To już przeszło rok, odkąd mierzymy się z wyzwaniem nauki zdalnej. Można rzec, że sporo się wydarzyło. Niebawem wszyscy uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej. Ten powrót może być czasem trudny. Dzieci zdążyły się już przyzwyczaić do obecnego stylu uczenia, rytmu dnia. Radość ze spotkania z rówieśnikami może być już poprzedzone obawą o to, jak na nowo nawiązać relacje społeczne. Dziecko może częściej niż zwykle odczuwać trudne emocje. Wyraź swoje zrozumienie, porozmawiaj o nowej sytuacji. Jeśli jest taka potrzeba porozmawiaj z wychowawcą swojego dziecka lub pedagogiem szkolnym.
Rozmawiaj z dzieckiem – w natłoku obowiązków dnia codziennego znajdź czas na rozmowę z dzieckiem. Zadawaj pytania ale również odpowiadaj i reaguj na to, co mówi dziecko. Rozmawiając ze swoją pociechą masz możliwość lepiej poznać jego odczucia związane z powrotem do nauki stacjonarnej – tradycyjnej.
Pomóż w ułożeniu planu dnia - ułożenie planu dnia jest bardzo istotne. Ustalony wcześniej plan w sytuacji zmiany, daje możliwość poczucia przewidywalności i bezpieczeństwa. Młodsze dziecko może potrzebować wsparcia rodzica w jego ułożeniu. Zawrzyjcie w nim obowiązki ale również czas na odpoczynek i relaks.
Zaakceptuj i zrozum trudne emocje – bardzo możliwe, że powrót do nauki w ławkach będzie powodem do odczuwania przez Twoje dziecko częściej niż zwykle trudnych emocji., takich jak złość smutek, strach, niepokój. Wyraź swoje zrozumienie. Rozmawiaj z dzieckiem o emocjach, nazywaj je i wskazuj możliwe sposoby ich wyrażania.
Bądź w kontakcie z wychowawcą – to bardzo ważne, aby utrzymywać kontakt z wychowawcą, dopytywać o funkcjonowanie dziecka w szkole. Zachowanie i funkcjonowanie dziecka jest inne w środowisku szkolnym jak i domowym. Czasami rodzice nie mają możliwości zauważenia na gruncie domowym niepokojących sygnałów.
Szukaj pomocy u specjalistów – dostrzegając niepokojące sygnały związane z funkcjonowaniem dziecka, warto zastanowić się nad wizytą u specjalisty (pedagoga, psychologa, psychoterapeuty). Wahanie się i odkładanie takiej decyzji powoduje, że dany problem przybiera na sile. Zwrócenie się o pomoc do psychologa nie jest porażką rodzicielską, a przejawem troski i miłości do dziecka.
WSKAZÓWKI - SUGESTIE DLA NAUCZYCIELI
Dyrektor szkoły wraz z pedagogiem szkolnym zachęcają nauczycieli aby „podarować” uczniom i uczennicom tydzień bez sprawdzianów, odpytywania i zadań domowych. Wszystko po to, aby obniżyć stres towarzyszący dzieciom na co dzień i zadbać o dobrostan psychiczny uczniów, uczennic, nauczycieli i nauczycielek.
Akcja integracja – w pierwszych działaniach zaplanuj zajęcia integrujące zespół klasowy. Należy pamiętać, że wielu uczniów podczas nauki on-line nie miało możliwości kontaktowania się ze swoimi rówieśnikami. Może zdarzyć się tak, że niektórzy uczniowie będą bardziej obawiali się ponownego spotkania z koleżankami i kolegami, niż nauki w trybie stacjonarnym. Strefa kontaktów rówieśniczych jest dla każdego ucznia niezwykle ważna.
Przekazuj informacje - przekazywanie uczniom praktycznych informacji np. dotyczących tego, jak będzie wyglądała teraz nauka, jak będą odbywały się sprawdziany z przedmiotów itp. Pozwoli to zmniejszyć odczuwany przez nich strach, stres, uczucie niepewności. Te mniej przyjemne odczucia wywołują zazwyczaj sytuacje, które są dla nas nieznane, nowe. Dlatego tak ważne jest poinformowanie uczniów, czego mogą się spodziewać po powrocie do szkoły.
Współpraca z rodzicami – warto rozmawiać rodzicami uczniów, dopytywać o funkcjonowanie dziecka w czasie nauki nauczanie zdalnego, o ich obawy związane z powrotem do nauki tradycyjnej/stacjonarnej. Należy pamiętać, że dziecko inaczej funkcjonuje w środowisku szkolnym oraz w domu. Czasami zdarza się tak, że nauczyciel nie jest w stanie zauważyć niepokojących objawów w szkole. W domu, czyli w bezpiecznym dla siebie miejscu, dziecko często odreagowuje trudności, stres związane ze szkołą.
Indywidualne podejście – należy pamiętać, że każdy uczeń reaguje inaczej w nowej sytuacji, okoliczności. Niektórzy będą potrzebować więcej czasu do wdrożenia się do nauki stacjonarnej, inni natomiast mogą potrzebować indywidualnego wsparcia ze strony nauczyciela, lub innych osób. Jeśli zaobserwujesz niepokojące sygnały, informuj o tym specjalistów ( np. pedagoga szkolnego). Wczesna interwencja, pomoc i wsparcie uczniowi pozwoli uniknąć pojawieniu się większych trudności.
Bądź otwarty na uczniów – czasami mniej znaczy więcej, bywa że najlepszym sposobem na wsparcie ucznia jest po prostu obecność, okazanie chęci pomocy. Baczna obserwacja uczniów, grupy klasowej pozwoli zauważyć ewentualne trudności. Nauczycielu, pozwól swoim uczniom się wypowiadać, bądź otwarty na ich wypowiedzi. Reaguj i odpowiadaj na ich pytania. Zorganizuj czas na swobodną rozmowę, zaproponuj możliwości rozmowy indywidualnej.
Informację przygotował:
Pedagog szkolny -Ania Rachwał