We wtorek (23.05.2017r.) odbył się wykład pt. „Deutsche Polenhilfe Anfang der 80er Jahre” (Niemiecka pomoc Polsce u progu lat 1980tych), który był przeznaczony dla klas I-III gimnazjum. Poprowadził go wykładowca z Katedry Filologii Germańskiej z Olsztyna
dr Radosław Supranowicz.
Przybliżył on historię kontaktów polsko - niemieckich po zakończeniu II wojny światowej oraz ich skutkach. Początki, jak to często bywa, nie były łatwe, gdyż komunistyczna propaganda w Polsce określała próby ich odbudowy przy pomocy negatywnych pojęć, takich jak: rewanżyści czy imperialiści Niemcy i Niemców. Jednak znalazły się osoby, które bardzo chciały zmienić ten stan rzeczy. Był to ówczesny kanclerz Niemiec Willy Brandt, szef Poczty Niemieckiej Christian Schilling oraz lekarka Krystyna Graef, którzy uczestniczyli w spontanicznej akcji pomocy Polsce. Warto również wspomnieć o Georgu Dietrichu, który osobiście wspierał ludność miasta Olsztyna.
Ciekawy był fragment filmu „Paczki Solidarności”, który z pewnością przybliżył młodzieży warunki życia w latach 80-tych w Polsce, wprowadzenie stanu wojennego i utworzenie „Solidarności”. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom „odczarowany” zostanie obraz Niemiec i Niemców i nie będzie kojarzył się nam tylko z czasem wojny.
Warsztaty zorganizowała p. Kamila Frączkowska