Archiwum
- 1. „Sprzątanie świata - Polska”
- 2. Rejonowe eliminacje do Mistrzostw Województwa WMZ LZS Młodzieży Gimnazjalnej w wielobojach Lekkoatletycznych 2010
- 3. Biegi Przełajowe o Puchar Burmistrza Zalewa w Borecznie
- 4. Mamy kolejne złoto!!!
- 5. Obchody Dnia Edukacji Narodowej w Dobrzykach
- 6. Święto Pola 2010 -
- 7. Czwarte miejsce na Mistrzostwach Województwa LZS
- 8. Zielona szkoła
- 9. Święto Niepodległości
- 10. Nie od dziś wszystkim jest potrzebny miś.
- 11. XIII Rejonowy Festiwal Piosenki Czerwonokrzyskiej Morąg 2010
- 12. Mikołajki
- 13. Straż graniczna - niecodzienn spotkanie w szkole
- 14. Wigilijna przemiana ludzkich serc
- 15. XIX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
- 16. Zabawa choinkowa
- 17. Dzień Babci i Dziadka
- 18. Krakowska „Inspiracja” w Dobrzykach
- 19. Żegnamy zimę
- 20. Szlachta polska
- 21. Sprawdzian szóstoklasisty
- 22. Nagrodzeni na XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym
- 23. 12-14 kwietnia 2011 r. - Egazminy gimnazjalne
- 24. 12 kwietnia 2011 roku - Sprzątanie świata
- 25. Wielkanocne tradycje
- 26. Dzień Ziemi
- 27. I i II miejsce w konkursie
- 29. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Dobrzykach
- 30. Zwycięstwa w konkursie
- 31. Wycieczka szkolna - Solec Kujawski - Toruń
- 32. Apel PCK
- 33. Dzień Rodziny
- 34. Konkurs ortograficzny
- 35. XI Gminny Konkurs Przyrodniczo - Ekologiczny
- 36. Biwak klasy IV w Dobrzykach
- 37. Ekosmerfy
- Tekstowa podstrona
37. Ekosmerfy
W Zespole Szkół w Dobrzykach już szósty rok swą działalność prowadził Ekozespół. Dzieci należące do Ekosmerfów to uczniowie klasy II. Podczas zajęć EKOZESPOŁU dzieci poznały źródła energii, jej rodzaje i sposoby wykorzystania. Zapoznały się z koniecznością i sposobami jej oszczędzania. Aby zrozumieć istotę produkcji energii odnawialnej wykonały wiatraczki, które posłużyły do dobrej zabawy.
Wraz z Samorządem Szkolnym Ekosmerfy przystąpiły do konkursu prowadzonego w ramach akcji ,,Zbieramy zużyte baterie” organizowanej przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych RUDNO Sp. Z.o. o. i Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA. Kilka pojemników na zużyte baterie zostało umieszczonych na terenie szkoły. Przygotowując przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka Ekosmerfy zachęcały zaproszonych na uroczystość dziadków do wrzucania baterii do pojemnika ustawionego w miejscowym sklepie.
Uczniowie poznali system grzewczy szkoły, kotłownię opalaną olejem opałowym, której działanie przedstawił szkolny konserwator.
Nauczeni ubiegłorocznymi doświadczeniami gry w różnego rodzaju gry edukacyjne, dzieci chętnie grały w karty ,,Zostań najlepszym badaczem energii”. Wymyślały przy tym inne odmiany tej gry.
Po wielu rozmowach w czasie zajęć dzieci zrozumiały konieczność oszczędzania energii elektrycznej w każdej sytuacji, dlatego postanowiły zaangażować innych uczniów i pracowników szkoły do wyłączania światła w pustych pomieszczeniach. W tym celu przygotowano nalepki , które dzieci umieszczały przy wyłącznikach światła.
Ekosmerfy poznały miejsce, gdzie znajduje się licznik do odczytu zużycia energii elektrycznej w szkole. Próbowały dokonać takiego odczytu. Dowiedziały się o istnieniu takich liczników w każdym domu.
W czasie zajęć ustalano co to są odpady, jakiego mogą być rodzaju i co się z nimi dzieje po wrzuceniu do kosza. Dzieci przypominały wiadomości mówiące o sposobach segregowania śmieci, ich recyklingu lub kompostowaniu.
Przypomniały sobie oznakowania na opakowaniach towarów kupowanych w sklepie. Chętnie i na dodatek wielokrotnie obejrzały bajkę pt.,, Wydobywamy zieleń z odpadów”. Pracownik Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego w Jerzwałdzie pani Ala Rodziewicz przeprowadziła zajęcia na temat odpadów.
Korzystając z okazji organizowanych dla mieszkańców pobliskich miejscowości imprez szkolnych np. ,,Święto Pola” dzieci wykonywały ,,Owocowe myszki” , które umieszczone wśród prac dzieci z innych klas brały udział w konkursie. Rodzice w czasie tego święta przygotowywali stragany z przetworami z warzyw i owoców własnego chowu, które sami przygotowali. W tym dniu odbywało się wiele konkursów, w których dzieci brały czynny udział, np. w rozpoznawaniu przez smak danych warzyw i owoców.
Zorganizowane zostały zajęcia uczące samodzielnego przygotowywania surówek. Konsumowanie ich stanowiło zdrowe i ciekawe doświadczenie.
Tradycją klasy stało się obchodzenie Tłustego Czwartku. W tym dniu uczniowie przynieśli wypieki swoich mam, którymi wzajemnie się częstowali.
W tym roku dzieci również pamiętały o uprawie rzeżuchy. Tym razem zrobiły to w formie ozdoby wielkanocnej.
Przeprowadzone zostały zajęcia uświadamiające konieczność oszczędnego pod względem zużycia paliwa przemieszczania się, nie zagrażającego środowisku. Po zajęciach dzieci narysowały obrazki na omawiany temat.
Uczestnicząc w akcji ,,Czysty las” zajęcia prowadzone przez pracownika Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego w Jerzwałdzie panią Alę Rodziewicz o zwierzętach leśnych były wprowadzeniem do wykonania prac plastycznych na ten temat.
Dzieci wykonywały prace plastyczne na konkurs pt. ,,Pszczoły miodne i dzikie” będącego elementem gminnego konkursu przyrodniczo – ekologicznego dla klas III.
Uczniom klasy II będącym członkami ekozespołu zostało powierzone zorganizowanie powitania Wiosny dla klas 0 - III, dlatego z pomocą rodziców przygotowano przedstawienie pt. ,,Maja szuka Wiosny”. Szczególnie dużo uroku dodały stroje uszyte przez jedną z klasowych mam z materiałów zakupionych za darowane przez rodziców pieniądze.
Ekosmerfy realizując zadania PROGRAMU EKOZESPOŁÓW odbywały wiele różnych zajęć po to, by zrozumieć jak ważna jest ochrona środowiska.